Yüz Yüze Diyet

Çalışan Bireylerde Kilo Verme Süreci

Çalışan Bireylerde Kilo Verme Süreci

Danışanlarımdan sık sık aldığım sorular üzerine çalışan kişilerde beslenme düzeninden ve kilo verme sürecini biraz irdeleyelim.

Yoğun çalışma temposu,•stresli iş ortamı,•masa başı işler dolayısıyla hareketsizlik problemi,•fiziksel aktiviteye zaman ayırmama-önem vermeme,•kısa molalarda karın tokluğunu sağlamak için abur cubur yeme,•fazla çay/kahve tüketimi….
Yapılan son araştırmalar bize gösteriyor ki;obezitenin/kilo alma sürecinin en önemli nedenlerinden biri ne yazık ki yoğun çalışma temposu ve buna bağlı olarak hareket azlığı 😩 Yeterli ve dengeli beslenmeyen yüksek tempolu çalışanlarda iş kazası,odaklanamama,hastalıklara karşı dirençli olamama gibi problemler sıklıkla görülmekte.
Fakat yapacağımız ufak sağlıklı değişiklikler ile bu değiştirilebilir faktörlerin önüne geçmek,etkisini azaltmak mümkün🤩
-Öğün atlamak yapılan en büyük yanlışlardan biri.Özellikle ana öğünleri atlamak,bir sonra ki öğünde daha fazla yemenize sebep olacaktır bu yüzden öğün atlama yapılmamalıdır.
-Su tüketimine çok dikkat etmeliyiz. Su tüketmeyi unutuyorsak;ilgimizi çeken bir su şişesini gözümüzün önünde tutarsak bu problemi ortadan kaldırabiliriz.

-Fazla çay/kahve tükettiğimizde su tüketmiş sayılmayız.Aksine bunlar vücutta su tuttuğu için ödeme sebep olabilir bu yüzden çay/kahve tükettiğimizde su tüketimimizi arttırmalıyız.(kilo başı min. 0,33 lt)
-Kısa molalarınızı abur cubur ile geçirmek yerine daha sağlıklı olan meyve(porsiyon kontrolü önemli❗️) + bitki çayı ve ya süt ürünleri + çiğ badem/fındık gibi tercihlerden yana kullanın.
-Basit karbonhidrat dediğimiz kan şekerini hızlıca yükseltip tokluk hissi sağlayan ve hızlıca düşüren pirinç pilavı/makarna/beyaz ekmek gibi yiyeceklerden uzak durun.
-İş çıkışında mutlaka kendinize zaman ayırarak spor/açık havada yürüyüş yapın böylece daha zinde hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

gtag('config', 'UA-162667374-1');