Yüz Yüze Diyet

Çok Yiyorum Ama Kilo Alamıyorum

Çok Yiyorum Ama Kilo Alamıyorum

Bugünkü postum çok yiyorum ama kilo alamıyorum diyenlere gelsin.


Kilo almanın vermeye göre daha yavaş ilerleyen bir süreç olduğunu biliyoruz. Kilo alamamanın birbirinden farklı sebepleri olabilir. Doktor kontrollerime gittim hiçbir sağlık problemim yok diyorsan gel o zaman seninle bu konuyu inceleyelim.
-Günün en önemli öğünü olan kahvaltı muhakkak yapılmalıdır ve erken saatte yapılması kilo alımında çok önemlidir.
-Kilo almak isteyenler kesinlikle öğün atlamamalıdır.
-Kas dokusunun artırılması için protein ve karbonhidrat alımına dikkat edilmedilir. Her öğüne muhakkak hem karbonhidratlı bir gıda hem yağlı hem de proteinli bir besin koymak gerekmektedir.
-Yemekler pişirilirken besin değeri arttırılmalıdır. Örneğin makarnalar peynirli, kıymalı olabilir. Kek ve pastalar fındık cevizli yapılabilir. Çorbalara kıyma, buğday, pirinç, patates, şehriye koyulabilir.
-Ara öğünlerde kalori değeri ve protein değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Özellikle fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler, tost, süt, kek, taze ve kuru meyveler, ayran gibi gıdalar alınmalıdır.
-Yemekle beraber alınan içecek hızlı doyuma sebep olur. Su tüketimini yemekten önce veya yemekle birlikte yapmamak gerekir.
-Baharatlar ve bazı soslar salçalı yemekler iştah açar.
-Yemeklerde bazı öğünlerde salata yerine taneli meyve kompostoları tüketilebilir.
-Tatlılar iştahı azaltmayacak makul miktarda tüketilmelidir. Çok fazla tatlı tüketimi ana yemeklerin alımının azalmasına ve iştahın kapanmasına sebeptir.
-Çok yoğun egzersiz yapılmamalıdır. Bunun yerine yemekten 1 saat öncesi yapılacak 30 dakika hafif tempolu yürüyüş iştahı açar ve kalori alımınızı artırır.
-En önemlisi vücuda harcanan kaloriden daha fazlasını almaktır.
-Unutmayın ki uygulamanız gereken diyet de parmak iziniz gibi size özeldir.

Sevgileeer

Ondokuz Mayıs Üniversitesi
🍏 Beslenme ve Diyetetik
👩‍💻Online Diyet & Danışmanlık

Diyetisyen  Tuğce  kapıcı

Bir cevap yazın

gtag('config', 'UA-162667374-1');