Yüz Yüze Diyet

Duygusal Açlık

Duygusal Açlık

Beslenme fizyolojik açıdan  hayatta kalabilmek, bedenimizi zinde ve sağlıklı tutabilmek için gerekli bir eylemdir.Fakat bazen öyle zamanlar gelir ki aç olmadığımız zamanlarda bile yemek yeme ihtiyacı duyarız. Bu durum duygusal açlık olarak tanımlanmaktadır.

-Duygusal açlık ile fizyolojik açlık arasında çok fazla farklılıklar bulunmaktadır.Fiziksek açlık olduğu zaman vücudumuz besine ihtiyaç duyar ve biz bu besini vücudumuza almadığımız zaman halsizlik ,uykusuzluk , açlık hissi duyarız. Ancak duygusal açlıkta bunların hiçbiri olmaz. Heyecan, stres, mutsuzluk ya da mutluluk olduğu dönemlerde duygusal açlık ile karşı karşıya kalırız.
-Duygusal açlıkta daha çok kalori içeriği yüksek besinlere yönelim gerçekleşerek, bunu suçluluk duygusu, utanç,pişmanlık takip eder.
-O zaman gelelim en merak edilen soruya ;-Duygusal Açlık ile Başa Çıkmak Mümkün Müdür

-Elbette başa çıkabilirsiniz. Ancak bunun için bilinçli olmalısınız.Sağlıklı beslenmenin ne demek olduğu, hangi besinlerin faydalı, hangi besinlerin zararları olduğundan ziyade ne için faydalı, ne için zararlı olduklarını bilmelisiniz.
-Yağlı yiyecekler aşırı tüketildiğinde şişmanlık ve obezite ile sonuçlanıcağını da bilmeliyiz kalp rahatsızlıkları ilk sırada yer almak üzere pek çok rahatsızlığın da ard ardına gelmesi olağandır .Sadece sağlık açısından değil, cilt güzelliğinizin bozulacağını, ve buna bağlı olarak kendinizi rahatsız hissedecek olmanız muhtemel.

Tugçe Özçelik

YuzStj.Diyetisyen
Arel Üniversitesi-Beslenme Ve Diyetetik

Bir cevap yazın

gtag('config', 'UA-162667374-1');