Yüz Yüze Diyet

EYVAH! KİLO VERMEM DURDU

EYVAH! KİLO VERMEM DURDU

Güzel bir motivasyonla ve hevesle diyete başladınız. Her şey çok güzel gidiyor, başta ödem kaybının da etkisiyle tıkır tıkır kiloları veriyorsunuz. Yine diyetinize çok güzel uymuş, sporunuzu da aksatmadan yaptığınız bir dönemin sonunda tartıya çıkıyorsunuz ve o da ne kilo veremediğinizi görüyorsunuz. Fazla bozuntuya vermiyorsunuz ve diyetinizi uygulamaya devam ediyorsunuz ve tabii ki sporunuzu da… Tekrar çıkıyorsunuz tartı üzerine ama yine bir değişim göremiyorsunuz. İşte bu noktada başlıyor evhamınız. Üzmeyin kendinizi bu beklenen bir şeydi zaten. Siz de bir problem yok yani 🙂 Şimdi bu durumu biraz yakından inceleyelim.

Kilo vermenizin durduğu bu döneme ‘’Plato dönemi’’ denmekte. Yani Türkçe tercümesi diyette duraklama dönemi. Peki gerçekten plato dönemine mi girdiniz? Bu noktada kendinize karşı dürüst olup diyetinizde ve sporunuzda kaçamak yapmadan uygulayıp uygulamadığınızı kendinize itiraf etmeniz gerekiyor. İtirafınızı başarılı bir şekilde yapıp plato döneminde olduğunuza karar verdiyseniz artık bu durumun nedenlerini konuşmaya hazırız demektir.

Uyguladığımız diyet ve spor sonucu vücudumuzda azalan yağ miktarı ile doğru orantılı olarak kilo vermemizde zorlaşır. Yani yüksek yağ oranına sahip bir bireyin, düşük yağ oranına sahip bir bireye oranla kilo vermesi daha kolaydır. Dikkat edilmesi gereken nokta olarak burada kilo verimi durmamış sadece aynı sürede verilen kilo miktarı azalmıştır. O yüzden bu durumu plato dönemi ile karıştırmayalım.

Plato dönemine girmenin nedenlerinden biri metabolik adaptasyondur. Diyet ve sporla birlikte kalori yakmaya başlayan vücutta, metabolizma beklenmedik bu etki sonucu şaşırarak kendisini hazırlamak amacıyla depo yapmaya yönelir. Alınan düşük kaloriye metabolizma da hızını düşürerek cevap verir. Rahatlayabilirsiniz,  bu cevap hızlı bir şekilde gelmez ve 6 aydan fazla da dayanamaz. Yani maksimum 6 ay sonra metabolizmanız yeniden hızlanmaya başlar.

Bu döneme girilmesinin başka bir nedeni ise hormonal durumlardır. Tiroid hormonu, büyüme hormonu ve kortizol (stres) hormonlarının değişimleri ile beraber vücut kilo verimini durdurabilir.

 

PEKİ BU DÖNEMİ AŞMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Aslında yapılması gereken şey oldukça basit. Uygulanan diyete ve spora uyum sağlayan metabolizmayı şaşırtmak için diyet kalorisini, içeriğini ya da spor süresini ve çeşidini değiştirmek. Değişen hormon düzeylerini dengelemek amacıyla tiroid hormonlarının dengelenmesi için iyotlu tuz kullanın, büyüme hormonlarının düzenlenmesi için uygu düzeninize dikkat edin, gece 23.00 ve 02.00 saatleri arasında uykuda olmaya özen gösterin. Kortizol hormonunu dengede tutmak amacıyla da yeteri kadar dinlenmeye özen gösterin, sosyal ve iş yaşamınızda karşılaştığınız stres arttırıcı faktörleri ‘’Amaaan’’ diyerek elinizin tersiyle geri gönderin. 🙂

Dyt. İrem SAĞLAM

Bir cevap yazın

gtag('config', 'UA-162667374-1');