Yüz Yüze Diyet

Vejeteryan Beslenme Ufak Tüyolar

Vejeteryan Beslenme Ufak Tüyolar

Kurban bayramında et severleri düşünüp bir kaç bilgilendirme yaptık.Dipnot düştük.
Ama vejetaryen beslenmeyi tercih edenleri unuttum zannetmeyin.


Genel olarak vejetaryen beslenmesini ele alacağız.
Okumaya devam ediyoruz.Meraklısına hepsi aşağıdaki.
Kaydedip beğenmeyi unutmayın.
Vejataryen beslenmede diyet oldukça dikkatli planlanmalıdır.

PROTEİNLER

Etlerle alınan proteinlerin emilim oranları sebze/kurubaklagillerden çok çok yüksektir.
Gereksinmeleri karşılayabilmek için sebzelerdeki/kurubaklagillerdeki protein kayıplarını önleyip emilimini artırmak için her öğünde C vitamini ile  desteklenmelidir.
Kurubaklagillerdeki proteinin sebzelere göre biyoyararlılığının  yani vücutta kullanımı daha iyidir. Bu yüzden beslenmede kurubaklagillere mutlaka yer verilmelidir.
EKSİKLİKLER

Bu bireylerde en çok görülen eksiklikler: B12, Selenyum, Demir, Kalsiyum, Çinko
Demirin bitkisel kaynakları kurubaklagiller, zenginleştirilmiş tahıllar, tam tahıl ekmek, tam tahıllar ve ürünleri, tofu-soya peyniri, ıspanak ve yeşil şeker pancarı gibi bazı koyu yeşil yapraklı sebzeler, tohumlar, kuru erik suyu ve kuru meyvelerdir.

Bunların da emilimi artırmak için C vitamini ile desteklenmesi gerekmektedir. Fasulyelerin ve tahılların pişirilmeden önce ıslatılması, ekmeğin mayalanması gibi bazı yemek hazırlama ve pişirme teknikleri demir emilimini arttırabilir.

Çinkonun bitkisel kaynakları kurubaklagiller, tam tahıl unundan yapılmış makarna, buğday tohumu, zenginleştirilmiş tahıllar, yağlı tohumlar ve tofudur.

Kalsiyum kaynakları, kaju sütü, kalsiyumla zenginleştirilmiş tofu, kalsiyumla zenginleştirilmiş yiyecek ve içecekler, karnabahar, tere, brüksel lahanası, şalgam, kale (lahanaya benzer bir sebze), hardal yaprakları, Çin lahanası, brokoli, şalgam yaprakları, badem, susam, barbunya, tatlı patates, ıspanak ve pazıdır.

Selenyum kaynakları, yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem, vb), tohumlar, soya fasulyesi, mantar, tahıllar ve muzdur.

B12 vitamininin ise tek kaynağı hayvansal kaynaklı besinlerdir. Kan değerlerine bakılarak takviye sağlanabilir. Bu bireylerin  6 ayda bir düzenli olarak kontrol yaptırmaları gerekmektedir.

Dyt. Kübra İkra Sonel

Hacettepe’li Diyetisyen

Bir cevap yazın

gtag('config', 'UA-162667374-1');